Sprzątamy Rzeki Wrocławia

Sprzątamy Rzeki Wrocławia - Fundacja OnWater.pl

Obszar posprzątany w trakcie akcji Sprzątamy Rzeki Wrocławia - Jesień 2018 - Fundacja OnWater.pl

Obszar posprzątany w trakcie akcji Sprzątamy Rzeki Wrocławia – Jesień 2018 – Fundacja OnWater.pl

 

Trzy dni! Trzy lokalizacje! Dwie rzeki! Razem z mieszkańcami Wrocławia posprzątaliśmy nasze ukochane rzeki. Nie odpuszczamy i wiosną ruszamy z kolejną edycją. Dziękujemy wszystkim uczestnikom – jesteście absolutnie wspaniali! Zobaczcie zdjęcia z tych szalonych dni :-D

Posłuchaj reportażu radiowej TRÓJKI >>

Piszę to ja – Ania Surówka – niesiona energią kosmosu – i Waszą :-)

Oczywiście do tej pory, mimo, że minął już prawie tydzień chodzę z ogromnym uśmiechem na twarzy, bo znowu dostaliśmy ogromną dawkę pozytywnej energii od ludzi, a to przekłada się na motywację, aby dalej „ratować świat” :-)

No cóż to był pracowity tydzień, nawet nasz Prezes Kamil, powiedział, że tego jeszcze w historii Fundacji OnWater.pl nie było. 3 dni sprzątania, każde w innej lokalizacji i… znowu się udało.

Ostatnio lubię odwoływać się do energii kosmosu czy wszechświata, która sprawia, że wszystko wydarza się właśnie dokładnie tak, w takim czasie i miejscu jak miało się dziać. Dlatego podczas tych bardzo intensywnych dni często to wracało do mnie. Bo jakoś tak się działo, że wszystko miało swój czas, ludzie pojawiali się z pomocą w tym momencie, kiedy była na to pora, wystarczyło kiełbas, worków na śmieci, kajaków i energii w nas, żeby nie paść dać radę. A jak jednemu brakowało, marudził, to drugi przychodził z pomocą i cierpliwością!

To będę teraz dziękować, bo absolutnie mam za co i komu, dlatego jestem strasznie z całą ekipą fundacji wdzięczna, że jesteście z nami.

Przede wszystkim dziękuję naszym uczestnikom, dzielnym zbieraczom – małym i dużym: SMS Junior z ul. Słubickiej i Zespół Szkół nr 1, Liceum Ogólnokształcące nr IV z Przedmieścia Oławskiego – to już nasi stali bywalcy, Liceum Ogólnokształcące nr VIII (Sara z klasą :-) – dzielni budowniczy ogrodów), Szkoła Podstawowa nr 8 z Panią Katarzyną oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) i absolutnie nieposkromiona drużyna ze Szkoły Montessorii oraz Mała Uczelnia, grupa niesamowitych poszukiwaczy opowieści śmieciowych. Ich komentarze na temat ilości śmieci i postawy ludzi, którzy wyrzucają je do rzeki… bezcenne.

W tym roku w naszej akcji uczestniczyła bardzo silna ekipa wolontariuszy banku Credit Suisse, którzy zmierzyli się z okolicami Starej Odry i Kanałem Miejskim, życzenie i prośbę Wód Polskich, organu odpowiedzialnego również za tereny nadrzeczne.

Dziękuję również Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej a szczególnie Panu Rajmundowi Papiernikowi za wsparcie :-)

W sobotniej akcji niesamowicie skuteczna była brygada mieszkańców z Osobowic na czele z niestrudzoną Joanną Nawrot, panią Ewą i panem Darkiem, Kasią, Moniką, Julią z chłopakiem i wielu innym osobom, jak choćby Agnieszce Berkowskiej, która przyprowadziła najmłodszych uczestników akcji, na piechotę aż z Nowego Dworu :-) – zresztą zawsze są z nami :-) od samego początku.

Wszystko jak zawsze odbywało się pod czujnym okiem Straży Miejskiej, Policji, Policji Wodnej, WOPR. Naprawdę zawsze możemy liczyć na te służby, na ich uśmiech i wsparcie!

Dla nas sprzątanie nie odbyło by się bez jednostek na wodzie, kajaków, łodzi, statków i motorówek :-) A że jeszcze nie dorobiliśmy się swoich to posiłkujemy się sprzętem życzliwych nam: Klubowi Wioślarskiemu WIADRUS – w osobie Andrzeja Pawlaka, Fundacji Hobbit z wszystkim chyba znanym Krzysztofem Bojdą na czele (który poświęcił swoją imprezę na rzecz obecności na naszej – doceniamy!) oraz Zatoce GondoliWojtkowi Nowakowi i zNurtem.pl – za gotowość do pomocy – na pewno skorzystamy na wiosnę. Dużo zabawy i wsparcie zapewnił Marcin ze swoją łodzią motorową, która może spaliła sporo paliwa (zeroeco), ale za to była zabawa oraz Statek Gucio Rafała Hordejuka, który przerzucił klasę na Wyspę Opatowicką.

Absolutnym hitem były polegiwacze zwane przez wszystkich „dmuchawcami” oraz poczęstunek (kiełbasy, chleb, jabłka), które zapewniła Wrocławska Rewitalizacja. Dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej (MOPS) mieliśmy profesjonalnego grilla, a teren ZaZOO umożliwił rozpalenie ogniska. Sekcja cateringowa obstawiana przez nasze ukochane panie: Ewę, Lidkę, Basię oraz Martynę :-), która jako pierwsza pojawiła się za ZOO skoro świt!

Nasza akcja nie odbyłaby się bez wsparcia władz miasta. Oni zawsze wspierają nasze działania: Dolnośląski Urząd Marszałkowski z Jerzym Michalakiem, Dolnośląska Organizacja Turystyczna oraz Biuro Promocji Miasta i Turystyki w osobie Aleksandra Hojło. Dziękujemy za wsparcie finansowe, rzeczowe i zawsze dobre słowo.

Na koniec dziękujemy Ekosystemowi za worki, rękawiczki i sprawny wywóz śmieci, które zebraliśmy. Media w tym roku również o nas nie zapomniały, dzięki czemu akcja była dobrze nagłośniona.

No i dziękuję mojej kochanej drużynie: Natalii z którą spędziliśmy cały tydzień od rana do wieczora, Natalii i Michalinie, że były z nami, Michałowi Strokowskiemu, za piękne zdjęcia i wsparcie na wodzie i to że chciało mu się przyjechać do nas aż z Białegostoku, Michałowi i Pawłowi, którzy ogarnęli kajaki, doceniam, że przyszli i wykrzesali entuzjazm :-) był nam potrzebny. Markowi i Karolinie za to, że mentalnie byli z nami, Ani WO i jej córkom Julii i Emilce – zjawiały się wtedy kiedy ich potrzebowaliśmy. Pablowi, który zrezygnował z odsypiania w sobotę i przybył. No i takiemu jednemu dobremu duszkowi co to zawsze jest. No i Prezesowi Kamilowi, że mnie nie utopił, za to że zafundowałam mu 3 dni sprzątania – było blisko.

No jak kogoś pominęłam to przepraszam. Jestem wdzięczna za to, że jesteście.

Pisałam to ja – Ania Surówka – niesiona energią kosmosu – i Waszą :-)


Sprzątamy Rzeki Wrocławia - Fundacja OnWater.pl

SPRZĄTAMY RZEKI WROCŁAWIA – JESIEŃ 2018 – FUNDACJA ONWATER.PL

CO BĘDZIEMY ROBIĆ?
Planujemy sprzątanie nabrzeży Ody i Oławy. Uczestnicy akcji zostaną podzieleni na zespołu po 10-12 osób. Otrzymają worki i rękawice ochronne. Śmieci będą zbierane do bezpiecznych worków oraz transportowane do kontenerów. Podczas całej akcji zostanie zapewniona asysta osób dorosłych.

DATY I LOKALIZACJE

  • 10 października 2018 (środa) godz. 9:00 – 14:00 rzeka Odra, teren za ZOO w stronę Opatowic
  • 12 października 2018 (piątek) godz. 9:00 – 14:00 rzeka Oława, teren Niskich Łąk w stronę Parku Wschodniego https://goo.gl/maps/KXBo5sbRfj32
  • 13 października 2018 (sobota) godz. 10:00 – 15:00 rzeka Odra, teren na Osobowicach od Mostu Milenijnego do cypla na zimowisku barek II. https://goo.gl/maps/BnrjBwqSBwN2

O AKCJI
W ciągu ostatnich czterech lat Fundacja OnWater.pl zrealizowała osiem edycji projektu. W tym czasie wyłowiliśmy z rzeki i zebraliśmy z wybrzeży ponad 25 ton śmieci! Celem projektu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego korzystania z naturalnych zasobów rzeki Odry oraz innych rzek we Wrocławiu, przy jednoczesnym uświadamianiu im, że aby móc z nich korzystać trzeba dbać i chronić te zasoby. Dlatego kładziemy duży nacisk na promocję idei zrównoważonego rozwoju, ekologii i ochrony środowiska naturalnego. http://onwater.pl/sprzatanie-rzek-wroclawia

PŁYWAJĄCE OGRODY
Dodatkowo podczas tej edycji akcji odbędą się warsztaty tworzenia „Pływających Ogrodów”, które następnie zostaną zwodowane na rzece. To znakomity sposób na wprowadzenie do centrum miasta zieleni, której nigdy za wiele. http://onwater.pl/wodne-ogrody-2/

ORGANIZATORZY
Do akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wrocławia i osoby zainteresowane. Serdecznie zapraszamy uczniów wrocławskich szkół. Dodatkowo w akcje angażujemy Radę Osiedla Przedmieścia Oławskie, Radę Osiedla Osobowice, MPWiK, Zarząd Zieleni Miejskiej, Wody Polskie, Straż Miejską i Policje środowisko wodniaków oraz wszystkich zainteresowanych.

WSPÓLNE OGNISKO!
Przewidujemy ognisko i poczęstunek! Fajnie jest się posilić po zakończeniu takiej akcji :-)

OSOBA KOORDYNUJĄCA
Anna Surówka – Fundacja OnWater.pl
tel. 693 22 08 22
anna.surowka@onwater.pl

WYDARZENIE NA FACEBOOK
https://www.facebook.com/events/1813874152058955/