Odra – rzeka wielu pokoleń

Digitalizacja archiwalnych zasobów fundacji w celu ich publicznego udostępnienia.
A wszystko to aby dla budować większą tożsamość społeczeństwa wobec rzeki Odra.

 

Fundacja posiada liczne stare fotografie, przedwojenne pocztówki, stare mapy, przewodniki, albumy, drzeworyty i miedzioryty. Razem około tysiąca sztuk.

Część zbiorów można podziwiać tu

Zgromadzone zasoby dokumentują na przestrzeni setek lat rzekę Odra we Wrocławiu i okolicach. Jest to retrospektywny zasób opisujący mosty i kładki Wrocławia, budowle wodne, statki i białą flotę, przystanie, porty, kanały, śluzy. W zbiorze są też obiekty historyczne nad wodą oraz sport i rekreacja na Odrze.

 

W skład projektu wchodzi:

  • Digitalizacja, opracowanie, przechowywanie zasobów
  • Strona internetowa www.iODRA.pl, na której zostaną umieszczone zdigitalizowane materiały
  • Aplikacja iODRA- interaktywny przewodnik po Odrze będzie umożliwiała poznanie zarówno historycznego, jak i współczesnego oblicza rzeki, poprzez „nakładanie” się na siebie i przenikanie się archiwalnych i współczesnych obrazów. Będą w niej zaznaczone i opisane najważniejsze miejsca, obiekty i lokalizacje na rzece, zarówno ich historia jak i współczesny wygląd i funkcje.
  • Kampania promocyjna „Budujemy tożsamość Odrzan” zapraszającą do przekazania posiadanych zasobów do archiwizacji, digitalizacji i upowszenienia ich kopii online oraz zamieszczenia ich w „Interaktywnym przewodniku po Odrze – iODRA.pl”.