Rejs po Odrze
Fundacja OnWater.pl 13 października 2016 r. zorganizowała rejsie po Odrze dla dzieci i młodzieży niewidomej i niedowidzącej w ramach projektu „Poznaj rzekę – ODRA dla każdego”. Zaczęliśmy od spaceru z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim a następnie wsiedliśmy na pokład statku i hej na Odrę! W trakcie rejsu animatorzy poprowadzili warsztaty kreatywne na temat znaczenia i funkcjonowania rzeki w mieście. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić statek i mostek kapitański, wykonali z gliny modele zabytków położonych nad Odrą i przede wszystkim dobrze się bawili. Było fantastycznie!
Posłuchaj wrażeń uczestników rejsu:
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zobacz galerię zdjęć:
Zobacz pełną galerię zdjęć >>
Program wycieczki po Wrocławiu dla grup niewidomych i słabowidzących
W społeczeństwie egzystuje wiele stereotypów i fałszywych mniemań odnośnie osób niewidomych lub słabowidzących. Cześć z nich obarcza tych ludzi łatką „dotknięcia przez los”, część każe traktować jak osoby o ograniczonych możliwościach a część wręcz przeciwnie, przypisuje im nadludzkie umiejętności w pewnych aspektach życia. Czasem relacje osób pełnosprawnych z ludźmi dotkniętymi dysfunkcją wzroku wykazują się pewnym irracjolanym lękiem. Być może właśnie dlatego w środowisku pilotów lub przewodników turystycznych wyczuwa się obawę przed oprowadzeniem wycieczek, których uczestnikami są niewidomi. Prawda jest jednak taka, że wycieczka niewidomych lub słabowidzących nie różni się znacznie od innych imprez turystycznych. Każdy nauczyciel, pilot i przewodnik może podjąć się organizacji takiej imprezy. Oczekiwania jej uczestników nie różnią się bowiem od oczekiwań innych turystów. Wycieczka ma być zatem przyjemnością, ma być interesująca, ma dostarczać nowych doznań oraz poszerzać horyzonty jej uczestników. Osoba realizująca zamieszczony poniżej program powinna jedynie zastosować się do kilku ogólnych i bardzo prostych zasad.
Pobierz program wycieczki dla niewidomych i słabowidzących po Wrocławiu [PDF]
Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w ramach kampanii promocyjnej „Nie ma barier. Dolny Śląsk”