Wrocław i Berlin – Miasta Nad Rzeką

Luneta Wrocław - Berlin

LUNETA 2016 to interaktywna instalacja multimedialna, do środka której można wejść i rozmawiać na żywo z mieszkańcami Berlina za pośrednictwem kamer i ciągłego streamingu. Bliźniacze instalacje znajdują się przy dworcach kolejowych w Berlinie i Wrocławiu.

 

17 maja 2016 r. odbyło się spotkanie – dialog o nazwie „Miasta nad Rzeką”. Dzięki LUNECIE wszyscy uczestnicy mogli w czasie rzeczywistym doświadczyć równoległej rzeczywistości w partnerskim mieście, dowiedzieć się czegoś o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości obu miast i rozmawiać ze sobą. Zaproszeni gości odpowiedzieli na pytania: jaką rolę rzeki odgrywają w perspektywie mieszkańców, jak można je wykorzystać dla tworzenia przestrzeni publicznej i dlaczego powinniśmy o nie zadbać? Spotkanie miało wyjątkowy charakter: dzięki niemu była szansa na zapoznanie się z wciąż aktualną tematyką miast położonych nad rzekami – pozytywnymi stronami tego zjawiska, problemami oraz sposobami na rozwiązywanie ich.

 

Luneta_Wroclaw-Berlin_04Kamil Zaremba – Prezes Fundacji OnWater.pl – mówił o powrocie mieszkańców nad rzekę i perspektywie rozwijania rekreacji nad wodą oraz włączania mieszkańców w działania proekologiczne. Wspomniał również o nowym projekcie  Pływających Ogrodów, który realizowany jest we Wrocławiu. Na platformach przycumowanych do brzegu, będzie można wprowadzić bujną roślinność do ścisłego centrum miasta, bez potrzeby ingerencji w gęstą tkankę miejską.

 

Zwrócił uwagę jak ważna jest edukacja ekologiczna najmłodszych i zaprezentował platformę edukacyjną fundacji – eOdra.pl - która w prosty, przejrzysty i przyjazny sposób omawia najpopularniejsze źródła zanieczyszczenia rzek, wskazując równocześnie, w jaki sposób nasze codzienne zachowania mogą szkodzić naturze.

Jan Edler – założyciel Berlińskiej Inicjatywy Flussbad – mówił o przeobrażeniu kanału miejskiego w basen. Powstać ma naturalny zbiornik dla pływaków ze specjalnie wydzieloną strefą o długości 750 metrów. Basen może być użytkowany także zimą – np. do jazdy na łyżwach. Naturalny filtr wodny zapewni czystość wody. Instalacja o długości 300 metrów z 80-centrymetrową warstwą żwiru ułożonego pod warstwami trzcin i innych roślin podwodnych zapewni przepływ wody. Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj >>

 

Wydarzenie organizowane było w ramach IV edycji: „Rzeka. Połączenie” Fresh Design 2016 – Młoda Europa o Designie.