SPRAWOZDANIE ZARZĄDU FUNDACJI ONWATER.PL Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU 2017
Zdarzenia istotnie wpływające na działalność Fundacji:Fundacja w roku 2017 w dalszym ciągu prowadziła działalność zgodną z celami statutowymi.
W szczególności, podjęte działania skupiały się na realizacji następujących projektów:
1. Spacery „Szlakiem Odry” – 4 i 11 lutego 2017
Fundacja OnWater.pl wraz z Wrocławskim Klubem Przewodników oraz Gazetą Wrocławską zorganizowała 2 spacery SZLAKIEM ODRY w dniach . Profesjonalni przewodnicy oprowadzili po atrakcjach Wrocławskiego Węzła Wodnego, opowiedzieli o ciekawostkach i zdradzili nieznane fakty o tych wyjątkowych miejscach. W ramach projektu Szlak Odry fundacja OnWater.pl opracowała trasę służącą do odbywania wycieczek po atrakcyjnych lokalizacjach oraz najcenniejszych obiektach zlokalizowanych nad rzeką Odrą – głównie portach, przystaniach, mostach i śluzach. W 28 lokalizacjach we Wrocławiu stanęły tablice informacyjne zawierające szczegółowy opis trasy i poszczególnych atrakcji. Wybór lokalizacji został dokonany na podstawie konsultacji z ekspertami, min: historykami, przewodnikami oraz inżynierami rzecznymi. rojekt przyczyni się do rozwoju oferty turystycznej regionu oraz będzie promował turystykę nie tylko w śród turystów zagranicznych ale przede wszystkim mieszkańców regionu, zgodnie z zasadą: „Tu mieszkam, tu żyję, tu wypoczywam”
2. „Sprzątamy rzeki Wrocławia” – akcji edukacyjne skierowanej do uczniów wrocławskich szkół – edycja wiosenna i edycja jesienna
a) „Sprzątamy rzeki Wrocławia” – edycja wiosna 2017
Akcja „Sprzątanie rzek Wrocławia” oraz wystawa „Wyłowione z rzeki” odbyła się 12 maja 2017 r. Do wspólnej akcji zaproszeni zostali uczniowie wrocławskich szkół, podczas której sprzątali tereny znajdujące się przy rzekach oraz same rzeki. Podczas akcji zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne oraz warsztaty kreatywne prowadzone przez animatorów SZTUK i SZUM.
Podczas sprzątania uczestnicy stworzyli dzieła sztuki z wyłowionych przedmiotów, które wystawione zostały na ulicy Oławskiej. Wystawa trwała dwa tygodnie od 12 maja do 26 maja 2017r.
Akcji „Sprzątamy rzeki Wrocławia” został przyznany Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego.
W dniach 29-30.09.2017 po raz siódmy została zorganizowana akcja „Sprzątamy rzeki Wrocławia, tym razem po raz pierwszy była to dwudniowa akcja. Sprzątano okolice rzeki Oławy na Niskich Łąkach (Przedmieście Oławskie) obok mostu Rakowieckiego. Zaproszona została młodzież szkolna oraz mieszkańcy Wrocławia. Dodatkowo podczas tej edycji akcji odbyły się warsztaty tworzenia „Pływających Ogrodów”, które następnie zostały zwodowane na rzece. To znakomity sposób na wprowadzenie do centrum miasta zieleni. W „Sprzątaniu rzek Wrocławia” wzięło udział ponad 350 uczniów z 9 szkół szkół. W trakcie warsztatów praktycznych wspólnymi siłami wykonano 37 pływających ogrodów, które zostały zwodowane na Oławie. Akcja została zorganizowana wspólnie z Sąsiadujemy na Przedmieściach Oławskim – Biuro Festiwalowe IMPART oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW)
3. Współorganizowanie wydarzenia we Wrocławiu – Spotkajmy się nad Odrą
22 kwietnia 2017 r. w Światowy Dzień Ziemi Fundacja OnWater.pl zorganizowała warsztaty Mała Szkutnia. Na nadodrzańskich bulwarach wspólnie bawiliśmy się i poznawaliśmy naszą rzekę. Spotkanie miało pokazać Odrę jako miejsce rekreacji i wypoczynku, ale także ważny element środowiska i gospodarki. Podczas imprezy swoją prezentację miały liczne atrakcje Wrocławia.
Dodatkową atrakcją było stoisko z możliwością wykonania swojej autorskiej pocztówki z wykorzystaniem kolekcji starych, archiwalnych widokówek ze zbiorów Fundacji OnWater.pl, która archiwizuje je od wielu lat. Dzięki temu młodzi wrocławianie (i nie tylko) mogli zobaczyć, jak wyglądał w dawnych latach Wrocław i okolice Odry.
4. „ODKRYWAJ, SZANUJ, DBAJ” – rodzinne spływy kajakowe wraz z warsztatami ekologicznymi Fundacji OnWater.pl
W sobotę 29 lipca 2017 r. odbyły się 3 rodzinne spływy kajakowe wraz z warsztatami ekologicznymi.
Podczas spływu odbyła się prezentacja ekologiczna bogactwa fauny i flory poprowadzona przez eksperta z tej dziedziny – Jacka Jerzmańskiego.
Kajaki na spływ udostępnił Wrocławski Klub Wodniaków „Wiadrus”, Oddział Wrocławski PTTK.
Podczas warsztatów malowaliśmy faunę i florę rzeki Oławy, poznając jej bioróżnorodność. Poza malowaniem powstawały autorskie torby ekologiczne nawiązujące do tematyki wodniackiej oraz Przedmieścia Oławskiego. Torby będzie można używać w przyszłości zamiast plastikowych reklamówek redukując ilość plastikowych odpadów.
5. Gala „Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci”
Dnia 22 maja 2017r. fundacja uczestniczyła w finale projektu dla najmłodszych wrocławian Gali „Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci”. Wspólnie z uczestnikami w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek przygotowane zostały kolorowe torby ekologiczne.
Edycji 2017 projektu promuje hasło: „Jak racjonalnie i rozsądnie zagospodarowywać odpady”. Jej celem było uświadomienie dzieciom i młodzieży problemu nadmiernej ilości odpadów, ich umiejętnego segregowania, promowanie powtórnego wykorzystania surowców wtórnych oraz kształtowania pozytywnej postawy względem środowiska naturalnego, poprzez podejmowanie mądrych i rozsądnych działań na rzecz jego ochrony.
6. Kapsel CUP – Tumski CUP
W sobotę 24.06.2017 r. z okazji odsłonięcia napisu WRO została zorganizowana zabawa w postaci skomplikowanego toru przeszkód, każdy mógł odbyć wyścig, zmierzyć się z przeszkodami, poczuć emocje i przypomnieć sobie lata dzieciństwa.
Równocześnie odbyły się również warsztaty malowania ekologicznych toreb, które można zabrać do domu i używać rezygnując w ten sposób z plastikowych reklamówek. Impreza odbywa się w ramach TUMSKI CUP – czyli wyścigów łodzi, które przypominają prawdziwe baśniowe smoki. Zawody odbyły się przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego.
7. Festiwal OdNowa – prelekcja
OdNowa to pierwszy we Wrocławiu festiwal ZERO WASTE, promujący ideę jak żyć nie śmiecąc, naprawiając sprzęty, tworząc całkiem nowe rzeczy ze zużytych przedmiotów. To festiwal na którym uczestnicy wymieniają się pomysłami, wiedzą i doświadczeniem, by jak najmniej szkodzić środowisku. Podczas tego wydarzenia przedstawiliśmy nasz projekt sprzątania rzek oraz opowiedzieliśmy o Pływających ogrodach.
Stałe Projekty/Działania Fundacji:
W grudniu fundacja podpisała umowę dotacji na dokończenie budowy ODRA Centrum finansowaną ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w Urzędzie Marszałkowskim, „Odra Centrum – budujemy tożsamość Odrzan” – Budowa ośrodka edukacji ekologicznej jako modelowego, niskoemisyjnego obiektu dla rozwoju edukacji, turystyki i przedsiębiorczości”. Spotkania odbywały się regularnie w każdą środę o godzinie 16:00. Wyjątkiem były zdarzenia losowe, urlopy lub choroby, które powodowały przesunięcia terminu lub w ostateczności anulowanie spotkań.
Przyszłość Fundacji: Zarząd zgodnie twierdzi, że należy kontynuować działalności statutową Fundacji, która powinna skupiać się w dalszym ciągu na budowaniu partnerstw z organizacjami, instytucjami, urzędami oraz firmami.