Spływ Kajakowy

Sasiadujemy_na_Przedmiesciu_Olawski_OnWater.pl_

„ODKRYWAJ, SZANUJ, DBAJ” – rodzinne spływy kajakowe wraz z warsztatami ekologicznymi Fundacji OnWater.pl

 

W sobotę 29 lipca 2017 r. odbyła się nasza kolejna akcja. Znowu okazało się, że nasze działania są potrzebne i warto :-) Dzień zaczął się od wczesnych godzin porannych. Pierwszym dobrym znakiem była pogoda! Po wielu dniach deszczowo-burzowych była to nasza największa obawa. Jednak w sobotę jak na zamówienie wyszło piękne słonko!

 

I_LOVE_ODRA

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

Przy takich imprezach to naprawdę bardzo ważne i niestety nie mamy na to wielkiego wpływu, ale i tym razem mieliśmy dużo szczęścia. Szybkie przetasowanie część ekipy pojechała po kajaki na przystań, część pod Trafostację na Niskich Łąkach, żeby rozkładać sprzęt. Dzień wcześniej wszystko załadowane na przyczepie i w autach czekało na tansport, sprzęt namiotowo-stołowo-krzesłowy już czekał w Trafostacji. Jeszcze wieczorem razem z Kamilem zrobiliśmy skok na Biedronkę, aby zakupić prowiant dla uczestników (zdecydowanie koszyki na kółkach przydatna rzecz :-). Jak zwykle okazało się, że początek o 10:00 przyszedł szybciutko, a poranne minuty szybko uciekały. Po drodze okazało się, że brakuje 4 kajaków jednoosobowych, bo mimo kilkukrotnych rachunków, gdzieś się zapodziały :-) serce w gardle, bo listy wypełnione po brzegi i każde na miejsce na wagę złota. Ale szybka akcja Andrzeja z Klubu Wiadrus i już za chwilę podjechał z 2 kajakami na dachu swojego pojazdu. Więc nie ma tego złego. Dwuosobowe kajaki zdecydowanie lepsze, bo raźniej i łatwiej wiosłować.

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

Przed 10:00 zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. Wszystko już było gotowe. Grille powoli się rozpalały, ostatnie farby na stoły do warsztatów, bieg po pędzelki, Sławek z Ratownictwa Wodnego w pełnym rynsztunku… tylko gdzie jest Jacek, którym miał poprowadzić cały spływ??? Nerwowe dwa telefony… i… no cóż w końcu odebrał, jak się później przyznał chciał zrobić numer i oddzwonić, że zapomniał że to dzisiaj… no wyczuł lekką napinkę więc odpuścił żarcik :-) oj wyszedł by mu! Ale zjawił się na czas i oczywiście doskonale sprawdził się w swojej roli. Po przywitaniu, krótkiej odprawie z bezpieczeństwa na wodzie poprowadzonego przez Sławka, dowodzenie przejmuje Jacek. Każdy wyposażony w kapok i wiosło czeka na swoją kolej, aby zająć miejsce w kajaku. Poziom wody po opadach sprzyja kajakarzom. Załadunek na kajaki trochę zajmuje czasu, ale Marek z chłopakami uwijają się i asekurują. Dla niektórych z uczestników to pierwszy raz w kajaku więc jest trochę obaw. Większość zarejestrowanych uczestników zjawia się na miejscu zbiórki, w ostatniej chwili dostaje parę informacji od uczestników, że z przyczyn losowych nie mogę przyjść, jednak tak jak przewidzieliśmy, część ludzi zainteresowanych co się dzieje podchodzi i pyta i dzięki temu żaden kajak nie był pusty.

 

No i popłynęła pierwsza tura! My na lądzie ocieramy pot i łapiemy oddech. Leżaki idą w ruch a muzyczka sączy się z głośników. Woda z natrysków Trafostacji zaczyna się sączyć… pełen relaks. Powoli czuć zapach kiełbasek…

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

No i … nie no nie możemy tak siedzieć… przecież jest pełno miejsca przy stołach na warsztatach… Więc dziewczyny ruszają w teren, aby zaprosić dzieci z rodzicami do malowania toreb. W przeciągu 15 minut przy stolikach widać roześmiane buziaki :-) Jednocześnie w niezaplanowany sposób wokół grilla zaczynają kręcić się panowie, którzy otworzyli oczy po ciężkiej nocy… Nasza sekcja bufetowa jednak doskonale zarządza barem w pokojowy sposób… Kontakt i integracja z mieszkańcami rozegrana doskonale. Osoby, które trafiają do nas są pozytywnie zaskoczeni całą imprezą. Jeden z panów nie może się nadziwić. Z całą rodziną bierze udział w warsztatach a na koniec przynosi całą torbę kiełbas i chleba w ramach wdzięczności (!!!). Takie sytuacje zawsze pozwalają na odzyskanie (jeżeli się ją traci) wiary w dobro ludzi.

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

 

No, ale czas szybko leci i powoli uczestnicy 1 spływu wracają. Już od mostu widać uśmiechnięte twarze :-) Na brzegu czekają kolejni „spływowicze”, więc następuje wymian wioseł i kapoków, a zmęczeni uczestnicy udają się na zasłużony poczęstunek i odpoczynek na leżakach :-) Słonko doskonale suszy garderobę, która nie może być sucha po spływie :-)

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

A kolejna tura już szykuje się na wodowanie. Tym razem grupa jest rodzinna. Dodatkowo dochodzi element rywalizacyjny, który wymyślił Kamil, aby urządzić konkurs kto przywiezie największą ilość śmieci. Konkurs spotkał się z dużym zaangażowaniem i grupa podzieliła się na dwie sekcje: zainteresowani opowiadaniem o faunie i florze oraz sekcja poszukiwaczy śmieci :-) Tymczasem na lądzie dodatkowo odwiedzają nas uczestnicy The World Games, którzy kibicują na pobliskim stadionie :-) W związku z dużym zainteresowaniem konieczna jest wizyta w Biedronce, aby uzupełnić zapasy.

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

No i kolejna tura – już ostatnia – zaczęła się pojawiać w okolicach Trafostacji. Była okazja na przeczytanie informacji o samej instalacji Trafostacji i porozmawianie o planach fundacji i akcji Sąsiadujemy. Tym razem podczas wymiany na kajakach, Jacek potrzebował posilenia się, widać było, że sporo energii poszło :-) Ale uzupełnienie kalorii, głębszy oddech i już zwarty i gotowy czekał na kolejnych uczestników. Słoneczko powoli słabło, a nasza lądowa ekipa powoli zaczynała zbierać rzeczy. Dzięki chłopakom z kampanii społecznej “Kubek zimnej wody”, nasi uczestnicy mogli uzupełniać płyny przed, w trakcie i pod spływie. Okazało się również, że podczas 2 tury i 3 razem z uczestnikami wróciła sporo dawka śmieci… Będzie co robić we wrześniu! Powoli zwijamy „zabawki”. Już za chwile docierają ostatni uczestnicy. Oczywiście catering czeka już na nich. Ostatnie kromki chleba w cudowny sposób się rozmnażają… :-)

 

Przez cały dzień na warsztatach plastycznych każdy mógł przygotować własnoręcznie torbę ekologiczną aby w przyszłości ograniczyć ilość plastikowych torebek. Tutaj królowała Mała Niedźwiedzica, która z pasją i zapałem stanęła na wysokości zadania!

 

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

Spływ kajakowy na Oławie Fundacji OnWater.pl

 

Ekipa sprzątająca rusza, aby zrobić serwis kajaków i już za chwilę ruszają do magazynu. My na lądzie zamieniamy ostatnie słowa z uczestnikami i zwijamy sprzęt.

 

Dużo pozytywnych i ciepłych słów. Dużo chęci do pomocy i wdzięczności od uczestników. Super współpraca i … zmęczenie, ale to takie najlepsze z możliwych po dobrze spełnionej misji :-)

GALERIA WSZYSTKICH ZDJĘĆ

 

PREZENTACJA EDUKACYJNA

Nowy-1
Nowy-2
Nowy-3
Nowy-4
Nowy-5
Nowy-6
Nowy-7
Nowy-8
Nowy-9
Nowy-10
Nowy-11
Nowy-12
Nowy-13
Nowy-14
Nowy-15
Nowy-16
Nowy-17
Nowy-18
Nowy-19
Nowy-20

Pobierz w formacie PDF

 
WFOSiGW_logoDofinansowano ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. http://www.wfosigw.wroclaw.pl/. Nazwa zadania: Odkrywaj – Dbaj – Szanuj: edukacyjne rodzinne spływy kajakowe oraz akcją sprzątania rzek połączoną z warsztatami budowania pływających ogrodów. Kwota dotacji WFOŚiGW: 17 200 zł.